Urządzenia Fiskalne
(kasy rejestrujące) - służą do rejestracji obrotu oraz kwot podatku VAT należnego ze sprzedaży detalicznej. Ze względu na konstrukcję i przexnaczenie dzielą się na:
- kasy fiskalne
- samodzielne urządzenia rejestrujące sprzedaż zaprogramowanych towarów i usług według obowiązujących stawek VAT
- drukarki fiskalne
urządzenia rejestrujące zintegrowane z komputerem i oprogramowaniem do sprzedaży towarów i usług - urządzenia specjalizowane
drukarki apteczne, taksometry i bileterki autobusowe
Kto musi posiadać kasę rejestrującą?
Każdy Sprzedający, którego obroty przekroczyły graniczną wartość określoną w przez Ministerstwo Finansów (obecnie jest to kwota 20 tys. zł) jest zobowiązany do rejestracji sprzedaży detalicznej przy pomocy kasy rejestrującej.
Dodatkowo każdy Sprzedający z branży wymienionej przez Ministerstwo Finansów w ustawie o VAT (m.in. gastronomia, hotelartwo, składy opału, mechanicy i wulkanizatorzy, a od 1 stycznia 2021r. także branża budowlna, fryzjerska i kosmetyczna, medyczna, prawnicza) zobowiązany jest do zakupu lub do do wymiany "zwykłej" kasy na kasę Online.
Sprzedaż niektórych grup towarów lub usług (np. alkoholu, papierosów, usług medycznych czy prawniczych, fryzjerskich i kosmetycznych, gastronomicznych) obligatoryjnie podlega rejestracji za pomocą kas bez względu na wysokość obrotu.
Aktualnie obowiązujące przepisy
Odliczenie za zakup kasy
Podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, a także podatnicy zmuszeni do wymiany urządzeń na ONLINE mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), jednak nie więcej niż 700zł.
Aby otrzymać zwrot kwoty wydanej na zakup kasy należy:
- być właścicielem kasy
- posiadać dowód zapłaty należności za kasę
- posiadać kasę z ważną homologacją Ministerstwa Finansów
- rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży towarów/usług za pomocą kasy rejestrującej we właściwym terminie
Fiskalizacja
Do momentu fiskalizacji kasa pracuje w trybie szkoleniowym. Oznacza to, że można na niej dokonywać próbnej sprzedaży i szkolić personel. Pamięć fiskalna nie jest jeszcze aktywowana, a wykonane raporty dobowe nie są w niej zapisywane. Fiskalizacja polega na jednokrotnym aktywowaniu pamięci fiskalnej przez serwis za pomocą dedykowanej procedury. Wprowadzony numer NIP podatnika oraz stawki podatku VAT są zapisywane trwale w pamięci fiskalnej . Od tego momentu wszystkie transakcje zarejestrowane na kasie podlegają opodatkowaniu, a raporty fiskalne dobowe są zapisywane w pamięci fiskalnej. Kasa wówczas pracuje w tzw. „trybie fiskalnym”.
Serwis kasy rejestrującej
Po zakupie kasy rejestrującej właściciel urządzenia wiąże się z autoryzowanym serwisem na cały okres "życia kasy". Do książki kasy zostają wpisani uprawnieni serwisanci, którzy mają prawo do podejmowania napraw urządzenia oraz wykonywania obowiązkowych przeglądów okresowych kasy.
Jesteśmy wieloletnim partnerem biznesowym czołowych najlepszych polskich producentów urządzeń fiskalnych i innych urządzeń dedykowanych dla handlu, gastronomii i hotelarstwa.